Na spletno trgovino namestite EV certifikat

O varnostnih SSL certifikatih smo na blogu že nekajkrat pisali. Če redno spremljate naš blog, veste, da certifikate delimo v tri glavne skupine:

 

  • domenski certifikati
  • poslovni certifikati
  • razširjeni certifikati

 

Morda se zdaj sprašujete, kaj je torej EV certifikat, ki smo ga omenili v naslovu prispevka in o katerem bomo torej danes pisali. Naj vam kar takoj podamo odgovor – EV certifikat je krajši in bolj poznan izraz za razširjeni SSL certifikat. Kratica EV v angleškem jeziku pomeni »Extended Validation«, kar v slovenščino prevajamo kot razširjena validacija/potrditev.

 

Že po do sedaj zapisanem lahko sklepate, da gre pri razširjenem certifikatu za obsežno preverjanje naročnika certifikata, ki je lahko le pravna oseba oziroma podjetje ali organizacija. Izdajatelju je ob naročilu potrebno poslati vso potrebno dokumentacijo, ki jasno dokazuje obstoj pravnega subjekta. Slednji mora biti vpisan v javne poslovne registre, kjer mora biti vidna tudi telefonska številka.

 

V primerjavi z domenskim in poslovnim certifikatom pridobitev razširjenega SSL certifikata traja nekoliko dlje. Zaradi podrobnejše preverbe je postopek običajno končan v približno enem tednu ali dveh.

 

Med naštetimi tremi je EV certifikat najdražji. Njegova bistvena prednost je v zelenem okvirčku, ki se po namestitvi pojavi ob naslovu spletne strani. V njem je zapisano ime podjetja. V večini brskalnikov je viden na levi strani URL zapisa, nekoliko drugače je v Internet Explorerju. Za nazoren prikaz si oglejte spodnjo sliko.

EV certifikat v različnih brskalnikih

Ker je prisotnost EV certifikata izjemno dobro vidna, ga je več kot le priporočljivo namestiti na spletno trgovino. Vse več uporabnikov spleta se zaveda (ne)varnosti spletnega nakupovanja in vse več jih tudi gleda na to, ali je na spletno mesto SSL certifikat nameščen ali ne. Mnoge analize so pokazale, da zelen okvirček na vrhu brskalnika pozitivno vpliva na obnašanje spletnih nakupovalcev. Ne le, da se na spletni zadržijo dlje ter da pregledajo večje število artiklov, zniža se tudi zapustna stopnja košarice ter posledično poviša število prodaj.

 

To je glavni razlog za namestitev razširjenega SSL certifikata na spletno trgovino, seveda pa ne gre pozabiti tudi na dejansko varnost, ki jo certifikat prinaša. Predvsem pri plačevanju s kreditnimi karticami prihaja do prenosa zelo občutljivih podatkov, ki nikakor in nikoli ne smejo končati v rokah spletnega napadalca.

 

Čeprav je razširjeni certifikat nekoliko dražji, se zanj velja odločiti. Najcenejši je Comodo EV SSL, ki povsem zadosti potrebam za zaščito ene spletne trgovine. Priporočamo vam, da preverite ponudbo pri NEOSERV, kjer vam je certifikat na voljo že za manj kot 200 €. Ne pozabite jih povprašati, če vam certifikat namestijo brezplačno.