Namenski strežnik

Večini uporabnikov zadošča deljeno spletno gostovanje, nekoliko bolj zahtevni se raje odločijo za VPS gostovanje, tisti najbolj zahtevni, predvsem srednja in velika podjetja, pa potrebujejo namenski strežnik, ki je med omenjenimi storitvami daleč najdražja, vendar ima številne prednosti.


Ko je spletna stran majna, ne potrebuje veliko strežniških kapacitet, zato pri kakovostnih ponudnikih deluje povsem zadovoljivo – hitro in odzivno. Vendar ko spletna stran enkrat zraste in doseže zelo visoko število dnevnih obiskovalcev, se pogosto pokaže potreba po nečem več. Takrat je čas za namenski strežnik, k v celoti pripada le enemu naročniku.


Ko se stranka odloči, da bo zakupila namenski strežnik, le-tega dobi v svoje upravljanje. Na njem lahko gostuje eno večjo spletno stran, več manjših, prav tako pa se lahko odloči in strežniške kapacitete prodaja dalje. Potrebno se je zavedati, da storitev najema namenskega strežnika ne pomeni, da stranka postane lastnik strežnika, temveč ga dobi le v najem za določeno časovno obdobje.


In kakšna je cena najema namenskega strežnika? Glede na to, da sam namenski strežnik stane več tisoč evrov, je temu primerna tudi cena zakupa oz. najema. Običajno ta znaša od 100 do 300 € na mesec, lahko tudi več, odvisno od same zmogljivosti strežnika in pasovne širine, ki je na voljo naročniku. Cena za najem namenskega strežnika je torej odvisna od specifikacij strežnika – število jeder, zmogljivost jeder, kapaciteta notranjega pomnilnika, velikost trdega diska itd., hkrati pa tudi od zmogljivosti povezave s svetovnim spletom.


Je za vzpostavitev in vzdrževanje strežnika potrebno posebno tehnično znanje? Vsekakor, namenski strežnik zahteva dobro administrativno poznavanje strežniške opreme. Administracija strežnika je lahko že všteta v ceno, lahko jo izvaja sam naročnik (če razpolaga s potrebnim znanjem), lahko pa je za prilagoditev in vzdrževanje ter nadgrajevanje strežnika potrebno doplačilo.


Glavne prednosti, ki jih nudi namenski strežnik, so zanesljivost, zmogljivost, popolna prilagodljivost (omogočen je 'root' dostop do strežnika), nadzor, varnost in možnost svojega IP-ja ali celo več le-teh.


Glavna slabost namenskega strežnika pa je zagotovo njegova cena, saj gre za najdražjo vrsto spletnega gostovanja. Druga slabost je, da je za vzdrževanje strežnika potrebno strokovno znanje, kar v večini primerov pomeni najem zunanjih strežniških administratorjev. In kot zadnjo slabost lahko omenimo, da pri nekaterih ponudnikih v ceno ni vštete začetne konfiguracije strežnika, kar zopet predstavlja strošek – tako denarni kot časovni.


Odgovorimo še na vprašanje, zakaj bi nekdo najel namenski strežnik, če si strežnik lahko postavi kar doma. Povsem preprosto – nakup strežnika in ostale opreme pomeni visok strošek, prav tako tudi poraba elektrike. Pojavi se tudi težava varnosti samega prostora, v katerem je strežnik shranjen, in nekatere druge težave.