Deljeno spletno gostovanje

Marsikdo sploh ne ve, kaj točno spletno gostovanje pomeni, kaj šele, da bi lahko sam izbral vrsto gostovanja, ki bi bila zanj najbolj primerna. Seveda nikogar ne obtožujemo nevednosti, saj je povsem logično, da kdor se na omenjeno storitev ne spozna, težko presodi, kaj bi bilo najbolje izbrati. Če se s postavitvijo spletne strani srečujete prvič, bo za vas po vsej verjetnosti najprimernejše tako imenovano deljeno spletno gostovanje. Pa si poglejmo nekoliko podrobneje, za kaj točno v tem primeru gre.

 

V kolikor želite imeti svojo spletno stran, boste potrebovali dva elementa – domeno in gostovanje. Domena je spletni naslov, na katerem bo prikazana vaša stran (npr. na naslovu mojaspletnastran.si), gostovanje pa predstavlja strežnik – računalnik, na katerem so shranjene datoteke, ki sestavljajo vašo stran. Torej tam so shranjene vse vsebine, slike, video material, razne podatkovne baze in podobno. Zdaj, ko si lahko točno predstavljate, kaj spletno gostovanje je, pa si poglejmo še, kaj pomeni deljeno spletno gostovanje.

 

Deljeno spletno gostovanje pomeni, da na istem strežniku gostuje veliko število domen oziroma spletnih strani. Na tistem strežniku, kjer bo gostovala vaša stran, bo torej gostovala še cela vrsta drugih strani, lahko tudi več sto. To tudi pomeni, da bo delovanje vaše strani (predvsem s tem ciljamo na hitrost) odvisno od drugih. Morda se ne sliši najbolje, toda dejstvo je, da ponudniki spletnega gostovanja znotraj istega strežnika omejijo porabo za posamezne naročnike, tako da do večjih težav praktično ne more priti.

 

Ker je deljeno spletno gostovanje najcenejša možnost in ker so danes strežniki že tako tehnično in programsko izpopolnjeni, bo prav ta vrsta gostovanja za vas najverjetneje prava izbira. Za druge vrste (npr. za VPS ali namensko gostovanje) boste namreč morali odšteti precej več denarja, potrebovali boste več znanja (ali pa boste za upravljanje strežnika morali nekoga najeti), poleg tega pa tudi ni nujno, da bi vaša stran zaradi tega kaj bolje delovala. Naj omenimo še to, da pri deljenem spletnem gostovanju ne rabite nobenih posebnih znanj, v primeru težav pa se lahko vedno obrnete na ponudnika gostovanja.